Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na:

Piano Dynasthy daje nam unikalną możliwość usłyszenia trojga wspaniałych pianistów reprezentujących trzy pokolenia: babć – profesor Veronika Vitaitė, matek - profesor Aleksandra Zvirblyte, najmłodsza profesor pianina na Litwie i wnuków - Paulius Andersson, jeden z najznakomitszych młodych wykonawców na Litwie. Ten międzypokoleniowy projekt, będzie absolutnym debiutem takiego formatu w Jazovii. Fortepianowy koncert na sześć rąk pokazuje, jak za pośrednictwem jednego instrumentu można mówić trzema muzycznymi językami. Porozumienie trzech pokoleń.

 

Profesor Veronika Vitaitė

Veronika Vitaitė ukończyła Lithuanian State Conservatoire (dzisiejsza LMTA), Moscow Musical Pedagogics Institute, studiowała na Vienna Higher Musical Education Institution. Od

1974 roku uczy na LMTA, gdzie była kierowniczką Wydziału Pedagogiki, kierowniczką Wydziału Fortepianu, a od 1993 roku członkiem uczelnianego Senatu. Jest przewodniczącą w wielu organizacjach np. F. Chopin Society of Lithuania, Lithuanian Musicians Association oraz członkiem London Pianist Corporation Committee. Autorka ponad 30 artykułów i recenzji składających się na różne publikacje. Zwyciężczyni i jurorka ponad 70 międzynarodowych konkursów pianistycznych w różnych krajach na całym Świecie. Doceniana w środowisku muzyków, zagrała ponad 300 koncertów, również w duetach z innymi pianistami, wiolonczelistami i śpiewakami. Zawsze aktywnie propaguje muzykę litewską.

 

Aleksandra Žvirblytė

Zaczęła karierę wygrywając konkursy młodzieżowe, a w wieku 14 lat miała pierwszy pełny solowy recital. Studiowała na Litewskiej Akademii Muzycznej i w Konserwatorium Moskiewskim im. Czajkowskiego. Wygrała liczne międzynarodowe konkursy pianistyczne. Występowała w wielu miastach w Europie, USA, Rosji i w Kazachstanie. Grała zarówno w orkiestrach pod batutą znakomitych dyrygentów np. Suliusa Sondeckisa, jak i w duetach. Wydała płytę z utworami solo i muzyką kameralną. Jest pierwszą wykonawczynią u wielu litewskich kompozytorów. Organizuje festiwale, konkursy i projekty edukacyjne na Litwie i za granicą.

 

Paulis Andersson

Urodził się w Wilnie w 1995 roku. Jest pianistą trzeciego pokolenia. W wieku pięciu lat zaczął grać na pianinie i perkusji. Uczył się improwizacji w B.Dvarionas Music School. Obecnie Paulius jest studentem czwartego roku Lithuanian Academy of Music and Theatre I ma na koncie wiele występów na Litwie i za granicą. W 2011 i 2012 występował również w Polsce. Jest zapraszany na prestiżowe, międzynarodowe festiwale. W 2012 miał miejsce jego debiutancki recital w Waszyngtonie, USA. Wygrał 14 międzynarodowych konkursów pianistycznych i otrzymał wiele nagród na konkursach jazzowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na: