Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na:

Duet klasyczny, ale niebanalny zarazem. Koncertowali w wielu miastach Polski oraz z dużym powodzeniem w Wiedniu, Pradze, Brukseli, Katanii i Palermo. Artyści wykonują klasyczne recitale kameralne z najsłynniejszymi utworami literatury skrzypcowej, obejmujące epoki muzyczne od baroku po muzykę współczesną. Prezentują programy specjalne upamiętniające rocznice urodzin i śmierci słynnych kompozytorów.

Voytek Proniewicz – jeden z najznakomitszych skrzypków młodego pokolenia. W 2005 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza. Zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie w 2005 roku. Od tego czasu koncertował z orkiestrami Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Szczecińskiej oraz orkiestrami Sinfonia Viva i Sinfornia Iuventus. Grał pod batutą Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Wojciechowskiego, Tomasza Radziwonowicza, Ewy Strusińskiej. Interpretował koncerty skrzypcowe Mozarta, Bacha, Vivaldiego, Czajkowskiego, Brucha oraz inne utwory Sarasatego, Wieniawskiego, Kreislera, Lutosławskiego, Piazzolli. Artysta prezentował swoją grę w Filharmonii Rudolfinum w Pradze, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Śląskiej, w wielu miastach Polski oraz na świecie - Wiedniu, Paryżu, Petersburgu, Monachium, Brukseli, Wilnie, Palermo, Singapurze, Hanoi, Szanghaju i Hongkongu.

Proniewicz nagrał dwie płyty dla wytwórni fonograficznej NAXOS – "Pupils of Chopin" z pianistą Alexandrem Jakobidze-Gitmanem (2011) oraz "Ferenc Liszt Works for violin and piano" z pianistą Wojciechem Waleczkiem (2014), z którym wystąpi w Gliwicach. Nagrał także muzykę do filmu "Chopin - The Space Concert", który otrzymał nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Monaco 2012. W maju 2009 roku Proniewicz wraz z orkiestrą Sinfonia Viva dokonał premierowego wykonania utworu Krzesimira Dębskiego "Dos Lid Far Jidisze Fidl" na skrzypce i orkiestrę smyczkową. W lipcu 2010 roku, w duecie z Januszem Olejniczakiem wystąpił na prestiżowym festiwalu Veranos de la Villa w Madrycie. Wraz z Konstantym Andrzejem Kulką oraz zespołem kameralistów Camerata Vistula koncertował w Caracas w lutym 2010 roku.

Artysta koncertował na warszawskich festiwalach "Strefa Ciszy" i "Klasycznie na trawie", Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwalu Mozartowskim Mozartiana w Gdańsku, European Music Festival in Vietnam.

Jest laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ludwika van Beethovena w Hradec nad Moarvici, Czechy (1998), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2002), III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2004) oraz wyróżnienia na VI Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2005).

 

Wojciech Waleczek - pianista, kameralista, pedagog, adiunkt w Instytucie Muzyki w Cieszynie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo w roku 2003. Naukę kontynuował podczas studiów podyplomowych w Vancouver Academy of Music, pod kierunkiem prof. Lee Kum-Sing'a. W latach 2014 i 2017 otrzymał stopnie doktora i doktora habilitowanego sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Wojciech Waleczek to pianista znany z bezkompromisowego podejścia do sztuki wykonawczej. Artysta urodzony w 1980 roku, od parunastu lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność koncertową wykonując koncerty z orkiestrami oraz recitale solowe i kameralne w krajach Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Bośni i Hercegowinie, Mołdawii, Rosji, Kazachstanie, Jordanii, Palestynie, Iranie, Iraku, Tunezji, Kanadzie, Japonii, Argentynie oraz w USA. Występował jako solista z orkiestrami Filharmonii Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Opolskiej, Pomorskiej, Rzeszowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Wrocławskiej, Zabrzańskiej oraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Capellą Bydgostiensis, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Krakowie, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Karlowarską Orkiestrą Symfoniczną, Narodową Orkiestrą Kameralną Mołdawii, Ammańską Orkiestrą Symfoniczną, Kaposvárską Orkiestrą Symfoniczną. Współpracował z wieloma cenionymi dyrygentami.

W 2014 roku nakładem wytwórni NAXOS ukazał się album nagrany wspólnie ze skrzypkiem Voytkiem Proniewiczem, zawierający utwory Ferenca Liszta na skrzypce i fortepian. Krążek został płytą tygodnia drugiego programu Polskiego Radia oraz zyskał znakomite recenzje w światowych czasopismach muzycznych (Gramophone, The Strad, Resmusica, Pizzicato).

 

Voytek Proniewicz – skrzypce

 

Wojciech Waleczek – fortepian

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na: