5.04.2019

Mateusz Gawęda / Pawel Kaczmarczyk

Piano Day na Filharmonia 2019 – bo czasem jest tak, że trzeba inaczej, bardziej indywidualnie. Są tacy, którzy mówią, że ten instrument jest najważniejszy. Na nim piszą utwory, o nim piszą wiersze. Zapraszamy na koncert dwóch znakomitych polskich pianistów.

 

Mateusz Gawęda

Kim jest Mateusz Gawęda to pewnie spora cześć czytelników wie, ot choćby tych, którzy śledzą w czyje ręce idą różne ważne nagrody. Wspomnijmy choćby tę najświeższe, w 2015 roku zdobył nagrodę w Otwartym Konkursie na Indywidualność Jazzową, za album Mateusz Gawęda Trio "Overnight Tales" został nagrodzony m.in. nominacją do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa - Fonograficzny Debiut Roku. Znają go oczywiście też Ci, którzy cenią sobie twórczą pracę z jazzową tradycją i niesienie jej dalej poza mainstreamowy kanon. Krakowską Akademię Muzyczną ukończył pod okiem Joachima Mencla. Współpracował i występował ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej m.in. Billy Hart, Rusty Jones, Ralph Alessi, Gianni Gebbia, Albert Beger, Jacek Kochan, Maciej Obara, Leszek Żądło, Janusz Muniak i wieloma innymi. Inspiracje czerpie głównie z takich muzyków jak Agustí Fernández, Mathew Shipp, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, Igor Strawiński czy Wojciech Kilar, ale najbardziej z miłości do muzyki i potrzeby odkrywania świata.

 

Paweł Kaczmarczyk

Koncertujący na całym świecie pianista jazzowy i kompozytor o wielkim dorobku i jeszcze większych planach. Nagrał sześć świetnie przyjętych albumów i wiele w roli sidemana, a dotychczasowe wydawnictwa przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.:

 

► nominację do Fryderyka

► sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”

► pięć „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani

► Mateusza Trójki Polskiego Radia

► Kulturalny Odlot Gazety Wyborczej

 

Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczość z samego założenia ma wymykać się̨ jednoznacznym określeniom. „Chcę, żeby moja muzyka poruszała – nie tylko wewnętrznie, emocjonalnie, ale także dosłownie i fizycznie. Chcę poderwać ludzi z foteli, dając im przy tym coś, co nie wyleci im z głowy chwilę po opuszczeniu koncertu czy wyłączeniu płyty.”

 

Paweł Kaczmarczyk

 

 

 

Miasto Gliwice

i HH Poland SA zapraszają na: