ASIAN STRING COLLECTIVE to najnowszy projekt muzyczny polskiego gitarzysty Przemysława Strączka z udziałem artystów z Azji i Ameryki Południowej. Fascynacja klimatem Dalekiego Wchodu zainspirowała muzyka do wykorzystania elementów kultury azjatyckiej w swojej twórczości. Muzyka zespołu to kompozycje lidera w stylistyce jazzu, muzyki improwizowanej, eksperymentalnej oraz world music. Atutem tego projektu jest muzyczne połączenie kultury polskiej, europejskiej, azjatyckiej i południowo amerykańskiej z tradycyjnych instrumentów chińskich guzheng i erhu oraz instrumentów perkusyjnych. Od 22 do 30 kwietnia odbędzie się trasa koncertowa w Polsce. Grupa wystąpi z tym programem w Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, na Uniwersytecie Marie Curie-Składowskiej w Lublinie, w Strumieniu (Emgok), podczas International Jazz Days - JAZZtrzębie 2016 pod auspicjami Unesco oraz w ramach Filharmonii, w  gliwickim Centrum Kultury Jazovia.

Zespół wystąpi w składzie:

Przemysław Strączek - gitara klasyczna, jazzowa

Amy Yuan (Chiny) - erhu