Fundacja Integracji Kultury zaprasza na projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Fundacja Integracji Kultury zaprasza na projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice

 

Ten koncert stanowi jeden z najmocniejszych punktów cyklu koncertów Filharmonia – muzyka w Jazovii.  Jack DeJohnette jest światowej sławy i klasy perkusistą jazzowym, który udziela się także na instrumentach klawiszowych. Jack DeJohnette jest jednym z tych jazzowych gigantów, o których mówi się – „oni zmieniali jazz na przestrzeni lat! „Jack DeJohnette wnosi zarówno jako lider, jak i jako sideman nieograniczoną inwencję do zespołów, to on dopełnia brzmienie, syntetyzując przepływ myśli muzycznej. Jest ponad podziałami, współpracował z muzykami wywodzącymi się z różnych środowisk, części geograficznych, reprezentujących często zupełnie różnorodną stylistykę i efektem jego współdziałania były projekty niezmiennie inspirujące, jakich historia jazzu do tej pory nie znała! W czasie swojej kariery muzycznej grywał z wieloma znanymi jazzmanami, wśród których można wymienić między innymi Milesa Davisa, Johna Coltrane'a, Keitha Jarretta, Tomasza Stańkę, Ornette'a Colemana, Theloniousa Monka, Stana Getza, Cheta Bakera, czy Herbiego Hancocka. Jack DeJohnette nie był dla nich jedynie dochodzącym muzykiem, stanowił pełny trzon tworzonych wspólnie z nimi utworów. W Centrum Kultury Jazovia towarzyszyć mu będą Matt Garrison (bas) i Ravi Coltrane (saksofon).

 

Ravi Coltrane - jego życie zostało naznaczone muzyką. Urodziny jako syn Johna Coltrane’a i pianistki Alice Coltrane. Nie miał wyjścia. Mógł albo znienawidzić muzykę, albo się w niej zakochać i przy takich nauczycielach zostać wielkim twórcą. Na szczęścia dla miłośników muzyki improwizowanej wybrał tę drugą opcję. Z powodzeniem.

Współpracował z Elvinem Jonesem, Steve’em Colemanem ,  Terence’em Blanchardem, McCoyem Tynerem, Wallace’em Roneyem, Joanne Brackeen i Geri Allen.  Pod własnym szyldem wydał płyty: From the Round Box (RCA 2000), Mad 6 (Sony Music 2002) oraz In Flux (Savoy Jazz 2005), wszystkie dobrze przyjęte przez publiczność i krytykę, która doceniła też posiadanie własnej osobowości muzycznej.  W roku 2001 założył wytwórnię płytową RKM Music. Pod jej szyldem ukazały się nagrania rozmaitych wykonawców, pośród których wymienić można Ralpha Alessiego, Robina Eubanksa, Davida Gilmore’a, Grahama Haynesa czy teżLuisa Perdomo . Zajmował się także produkcją muzyczną, dla przykładu był producentem Translinear Light, wydanego w 2004 roku nakładem Verve Records ostatniego albumu studyjnego Alice Coltrane.

W roku 2008 wszedł w skład The Blue Note 7, projektu powstałego w hołdzie dla wytwórni Blue Note Records, obchodzącej swoje siedemdziesięciolecie. Ravi Coltrane jest także jednym z filarów projektu Saxophone Summit, którym kierują wraz z nim Joe Lovano i Dave Liebman.

 

Matt Garrison - syn  kontrabasisty  Jimmy’ego Garrisona I tancerki Roberty Escamilla Garrison. Dorastał we Włoszech.  Jako 18latek wraca do USA, gdzie zaczyna współpracował ze swoim ojcem chrzestnym. Jest to ważne o tyle, że owym ojcem chrzestnym był  Jack DeJohnette.  A później już było z górki. Pracował z takimi tuzami jak  Joe Zawinul, Ornette Coleman, John McLaughlin czy John Scofield.

The New York Times zaczął o nim pisać jako o “wirtuozie basu elektrycznego”.  W 2002 roku wydaje swój debiutancki album, o którym magazyn Bass Player napisał, że „mocno podniósł poprzeczkę dla basistów elektrycznych”.  Uznawany za najbardziej uzdolnionego technicznie basistę swojego pokolenia. Często grywa trasy koncertowe z Herbie Henckockiem.