Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na:

AMC Trio to słowackie trio jazzowe, doskonale znane nie tylko w Europie, ale i na świecie, to zderzenie niesamowitych muzycznych gawędziarzy, których każda kompozycja i improwizowane wyrażenie ma za sobą narracyjną myśl. To grupa muzyków z najlepszymi światowymi kontaktami jazzowymi. Muzycznie byli z nimi związani tacy artyści jak: Randy Brecker, Philip Catherine, Bill Evans, Ulf Wakenius, Mark Whitfield, Michael 'Patches' Stewart. Współpraca trzech muzyków rozpoczęła się od decyzji wzięcia udziału w Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w 1993 roku. Wspólne próby przyczyniły się do zdobycia nagrody, stanowiącej dobry początek dla młodego Trio.

Muzycy tworzący AMC TRIO: Peter Adamkovič – fortepian, Martin Marinčák – kontrabas, Stanislav Cvanciger – perkusja, w swoich interpretacjach często wykraczają poza granice standardów jazzowych i szukają nowych źródeł inspiracji muzycznych. Duży nacisk kładą na niepowtarzalną melodię i silne, przejrzyste motywy, których elementów doszukują się w muzyce popularnej i we wschodniej muzyce folkowej Słowacji. Trio nie ma jednego lidera. Różne osobowości trzech członków tworzą szczególną, wyważoną całość tej formacji. Koncertują w kraju i za granicą.

Tym razem współpraca zespołu oparła się na fundamencie jazzu słowackiego, na koncercie w Gliwicach będzie im towarzyszył Peter Lipa.

 

Peter Lipa jest jedna z najwybitniejszych postaci muzycznych naszych południowych sąsiadów, często zwany „ojcem słowackiego jazzu”. Piosenkarz, kompozytor, organizator i menadżer jazzu i wieloletni koordynator Bratislava Jazz Days. Na jego poczucie muzyki wpłynęły takie legendy jak:  Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker i Bobby McFerrin. Peter Lipa jest niesamowicie elastyczny i ma doskonałą orientację stylistyczną. Zakres jego doświadczeń muzycznych sięga od klasycznych standardów jazzowych i dixielandowych motywów, poprzez jazz latynoamerykański, po funky i rock. Świat zna go jako spontanicznego improwizatora. Mimo dojrzałego wieku, na koncertach pokazuje niezrównaną moc i magię energii. Muzykę tworzy od początku lat sześćdziesiątych, natomiast jego pierwszy solowy album ukazał się w roku 1983. Do dziś regularnie nagrywa i koncertuje na całym świecie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na: