Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na:

Mistrz wśród mistrzów, postać bezwzględnie wybitna w świecie muzyki i to nie tylko jazzowej, choć od dekad rywalizuje z Keithem Jarretem i Herbie’m Hancockiem o tytuł najlepszego jazzowego pianisty XX i XXI wieku. Był jednym z liderów rewolucji, która skierowała jazz w stronę nowoczesności i otworzyła go na elektryczne brzmienia. Brał udział w nagrywaniu przełomowych dla fusion albumów Milesa Davisa („In a Silent Way”, „Bitches Brew”, „Live-Evil” i „On The Corner”) i założył jedną z najważniejszych grup fusion w historii – Return to Forever.

Chick Corea urodził się w 1941 roku na przedmieściach Bostonu. Jego grający na trąbce ojciec od dzieciństwa zaszczepiał mu miłość do jazzu. Młody Corea grał nie tylko na pianinie, ale też na perkusji, co wywarło wpływ na jego późniejszy, niepowtarzalny styl gry, w którym pianino bywało traktowane jako instrument perkusyjny. Zadebiutował w 1968 roku albumem „Tones For Joan’s Bones” i w tym samym roku zastąpił Herbie’ego Hancocka w zespole Milesa Davisa. Kolejne dwa lata na zawsze zmieniły oblicze muzyki jazzowej, a Corea był jedną z najjaśniejszych postaci elektrycznego eksperymentu Davisa. Po rozstaniu z Davisem artysta kontynuował poszukiwania, grając m.in. z gigantem free jazzu Anthonym Braxtonem. W 1972 roku założył Return To Forever, zespół, który ostatecznie zatarł granice między jazzem i innymi gatunkami muzycznymi oraz ugruntował pozycję muzyka jako najbardziej różnorodnej i nieprzewidywalnej postaci w jazzie (jak nazwał go magazyn „Down Beat”). Grany przez Coreę jazz-rock wpłynął fundamentalnie na rock progresywny oraz zburzył ścianę między jazzem i listami przebojów, dzięki czemu elitarna dotąd muzyka zaczęła docierać do milionów nowych słuchaczy. Dyskografia artysty to ponad 70 albumów nagranych solo oraz z mistrzami takimi jak: Bobby McFerrin, Pat Metheny, Dave Holland, Herbie Hancock, pośród wielu innych. W ciągu czterech dekad swojej kariery artysta otrzymał prestiżową nagrodę Grammy aż 22 razy.

W Gliwicach Chick Corea wystąpi z repertuarem solowym, mając zaledwie 88 klawiszy do dyspozycji. Będzie to zderzenie z wewnętrznymi, muzycznymi refleksjami mistrza fortepianu. Prawdziwa uczta dla wiernych fanów, z nutką klasycznego brzmienia. Koncert, którego nie można przegapić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miasto Gliwice

i Fundacja Integracji Kultury zapraszają na: